Sanajahdista puuttuu kaksi sanaa ”tavara” ja ”lehti”. Ongelmaa selvitetään parhaillaan, jotta ensi viikon lehteen saataisiin varmasti toimiva versio. Pahoittelemme virhettä.

Ilmoittaja! Huomaathan, että Kouvolan lehtipainon sulkemisen vuoksi materiaalien määräajat ovat muuttuneet. 

Verneri Taurama: Superin tasolle lyhyin askelin

Verneri Taurama 

  • Ikä/siviilisääty: 17 v, parisuhteessa 
  • Lempinimi: Vepe 
  • Mitat: 176/64 
  • Edelliset seurat: HP/ tällä kaudella KPL:n juniorijoukkueissa 
  • Pelipaikka sisällä: etenijä 
  • Pelipaikka ulkona: linjapelaaja 

17-vuotias Verneri Taurama on nuorimies, joka liittyi jo syksyllä HP:n harjoitusvahvuuteen. HP:n oma kasvatti on ollut mukana myös yhdessä superpesiksen pelissä. 

– Viiden vuoden kuluttua uskon jo taistelevani tosissaan superpesiksen pelipaikoista, ei sinne yhdellä loikalla mennä, arvioi Taurama. 

– Aloitin pesiksen 12-vuotiaana viisi vuotta sitten. Matka jatkuu vuosi kerrallaan. 

Peliurasi suurin saavutus? 

– Toivottavasti ne suuret saavutukset ovat edessäpäin. Nouseminen HP:n superpesisjoukkueen harjoitusvahvuuteen on ollut toistaiseksi paras juttu. 

Peliuraan eniten vaikuttanut ihminen? 

– HP:n Marko Hovi on auttanut  ja tukenut monissa asioissa. Myös ensimmäinen pelinjohtajani Petri Kotiranta kaudelta 2013 on ollut innoittajani. 

Pukukopin äänekkäin äijä? 

– Julli Toikka, mutta on muitakin. Jani Lehikoista kuunnellaan ja vanhalla kaartilla on aina jotakin. 

Mitä puuhaat vapaapäivinä? 

– Opiskelen ammattilukiossa Haminassa. Pelejä tulee KPL:n B- ja A-junioreista, playoff-pelit ovat juuri alkamassa. 

Maila vai räpylä? 

– Ulkopelissä on enemmän vahvuuksia. Sisäpeliin pitää saada vielä paljon jerkkua. 

Vaikein vastustaja? 

– Pohjois-Karjalasta tule aina kovia, nuoria porukoita. Kitee on siitä malliesimerkki. 

Ruoka/juoma? 

– Kaikkiruokainen olen. Pelipäivinä tulee syötyä kanapastaa, kyytipojaksi kelpaa maito tai vichy. 

Kirja? 

– Mika Myllylän elämäkerta oli vaikuttava. Muutenkin luen usein urheilijoiden elämäkertateoksia 

Leffa?  

– Ei oikein jää aikaa elokuville. Fast and Furious -sarjan elokuvia olen katsonut useitakin. 

Kauden 2018 superin kärki? 

– Vimpeli vie, KPL saa hopeaa. Pronssista taistelevat Sotkamo ja Joensuu. 

Lue lisää aiheesta:

Isojako KEVÄT 26 23.2.2026-
Jakelumuutos 9.1.2026-

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli