Digilehden lukutyökalussa on bugi, joka vaikuttaa lehden suurentamiseen tietokoneruudulla. Ongelmasta on raportoitu järjestelmän ylläpitoon. Pahoittelemme ongelmaa ja toivomme sen pikaista korjaamista. Kunnes ongelma on korjattu, hyödynnäthän lehden yläpuolella olevia suurennuspainikkeita.

Ilmoittaja! Huomaathan, että Kouvolan lehtipainon sulkemisen vuoksi materiaalien määräajat ovat muuttuneet. 

Sape muistaa Mantun synkän illan

Nino Muuruvirta (vas.) ja Sasu Toikka olivat molemmat todistamassa pelaajina Mantun katastrofia 2021, mutta tällä kaudella kaksikolla on riittänyt ilonaiheita kuten viimeksi viime perjantain Nurmo-ottelussa. Kuva Petri Hiironen.

HP:n kokenein seppä ja joukkueessa myös ensi kaudella jatkava Sasu Toikka ei odota kevyttä välipalaa, kun Hamina vierailee tänään keskiviikkona legendaarisella Mantun kentällä Siilinjärvellä.

– Kun muistaa aikaisemmat vuodet, vaikka vuoden 2021, niin kyllä se vaikea paikka on, ”Sape” mainitsee.

HP:n kausi Superpesiksessä päättyi syksyllä 2021 murheellisiin tunnelmiin. Siilinjärven Pesis vei viidennen putoamiskarsintaottelun Mantulla ja samalla koko sarjan 3-2. Oranssipaidat saivat lähtöpassit sarjasta. 

SiiPe ja HP ovat kaudesta 2014 lähtien kohdanneet Mantulla kymmenen kertaa joko Ykköspesiksen tai superin otteluissa. Voitot ovat kotijoukkueelle 6-4.

Viime perjantaina Nurmon kotiutuskisan jälkeen lukemin 2-1 (5-1, 1-2, 8-0) nitistäneellä HP:llä on 18 ottelusta 37 pinnaa ja kakkossija ykkösessä. SiiPe keikkuu kahdeksantena, 17 matsista on 19 pistettä. Joukkue on joensuulaisvahvistuksineen kuitenkin vaarallinen, mistä kertoo esimerkiksi Kannuksen kaataminen hiljattain.

Sasu Toikka nähdään HP:n nutussa ensi kaudellakin.

– Nuoria poikia tässä vielä ollaan ja kun homma toimii ja on kivaa, niin en näe syytä, että miksei.

Jatkaminen Haminassa sopii kuulemma myös miehen elämäntilanteeseen. Kumppani Senja Kaarikivi pelaa oranssinaisissa.

– Ja kun pysyy vielä mukana nuorten vauhdissa, puolentoista viikon kuluttua 36 vuotta täyttävä Sape virnistää.

HP:n kapteeni on valittu Ykköspesiksen Itä-Länsi-otteluun, joka pelataan ensi sunnuntaina Haapajärvellä. Arvo-ottelu saattaa jäädä Toikalta kuitenkin väliin pienen jalkavaivan vuoksi.

Tämä tiennee sitä, että myös odotetut beach volley -väännöt ensi lauantaina Saviniemessä Haminan Pallo-Kissoja ja oman seuran naisia vastaan, ovat Sapen osalta kysymysmerkkejä.

HP:n sarjapelit jatkuvat tämän illan jälkeen ensi viikon perjantaina Simossa kentällä, joka sijaitsee kuuluisan lohijoen partaalla. Turnee jatkuu lauantaina pelillä Kannuksessa.

Kotimontussa HP pelaa vasta 2. elokuuta, jolloin vastassa on Seinäjoen Maila-Jussit.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli