Kirjastogalleriassa avautui viime viikolla kahden taiteilijan näyttely. Runoilija, aforistikko Päivikki Puonti on laittanut esille mietelauseitaan otsikon ”Ehjäksi rikottu” alle. Kuvataiteilija Henna Reunasen näyttely ”Rajaton sivellin” esittelee tekijän abstrakteja maalauksia. Joukkoon mahtuu muutama esittävämpikin taulu; teoksia yhdistää rikas värimaailma ja tekstuuri.
– Emme tunteneet toisiamme lainkaan. Satuimme vain hakemaan galleriatilaa samaan aikaan, ja kulttuuripalveluista ehdotettiin yhteistä näyttelyä, Päivikki ja Henna kertovat.
Maalaukset ja kehyksiin laitetut aforismit ovat visuaalisesti selkeä ja harmoninen kokonaisuus, vaikka työt eivät varsinaisesti keskustelekaan toistensa kanssa.
– Useissa Hennan maalauksissa on kultaa, laitoin myös aforismit kullanvärisiin kehyksiin. Sattuvat hyvin yhteen, toteaa Päivikki.
– Näyttelyni nimi, Ehjäksi rikottu, haluaa kertoa, miten rikottukin mieli voi selviytyä ehjäksi.
Päivikin aforismit ovat syntyneet vuosien kuluessa. Ensimmäisen aforismikokoelmansa hän julkaisi 2025.
– Se syntyi runokirjojeni ohella. Runoja olen julkaissut omakustanteena 7 kirjan verran.
Henna Reunanen on Haminassa syntynyt, nykyisin Porvoossa asuva, itseoppinut kuvataiteilija.
– Värit merkitsevät minulle paljon. Viimeksi katselin iltataivasta, miten täydellinen auringonlaskun pinkin ja harmaan yhdistelmä.
Henna pitänyt näyttelyt aiemmin Espoossa ja Helsingissä.
– En halua ammattitaiteilijaksi, vaikka teenkin jonkin verran tilaustöitä. Pidän taiteen tekemisen pienimuotoisena, ilon ja innon säilyttäen. Pidän kovasti myös leipätyöstäni, erityistä tukea tarvitsevien työhönvalmentajana toimiva Henna kertoo.


