Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Haminan Patu -palkinto Pataselle

Patu Patanen ja Eeva Rautamaa pahvi-Saulin ja -Alexin kanssa Tullimakasiinin lavalla.

Patu Patanen vastaanotti Haminan Yrittäjien palkinnon yrittäjien omassa Talvifiestassa Tullimakasiinilla 10.2.

Kautta aikain ensimmäisen Haminan Patu -erikoispalkinnon sai itseoikeutetusti palkinnon nimenkantaja itse työstään Haminan tunnetuksi tekemisestä.

Yrittäjien hallitus päätti viime vuonna uudesta palkinnosta. Sitä ei jaeta vuosittain, vaan aina silloin kun Yrittäjien hallitus toteaa jonkun yrittäjän, yrityksen tai yhteistyökumppanin olleen toimissaan innovatiivinen, innostunut ja sitoutunut kotiseutumme valo- ja vetovoimaisuuden puolestapuhuja.

Palkinto on haminalaisen lasitaiteilija Anne Takasen valmistama uniikki, numeroitu ”Haminan Patu” taidelasi-lyhty. 

– Jymäyttivät minua kun palkinto tulikin minun syliini, häkeltynyt, mutta hyväntuulinen Patanen sanoi.

Fiestan jälkeen Patu on ehtinyt jo moneen. Venemessuilla hän kävi perinteisesti luovuttamassa Hyöky -pelastusrenkaan Messukeskukselle. Viime perjantaina Tullimakasiinista löysi kodin pahvi-Stubb.

– Tämä on yksi Patun miljoonista ideoista, totesi Alexander Stubbin pahvikuvan luovuttaneet Eeva ja Erkki Rautamaa.

– Kuva on vaalikampanjan materiaalia, täällä sille on hyvä säilytyspaikka.

Patu Patanen on verkostoitumisen mestari. Haminan Patu -palkinnon lisäksi esillä on kehyksissä ote Hyökyn ”miehistöluettelosta” , josta löytyy tunnettuja nimiä politiikan, talouselämän ja kulttuurin alalta.

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli