Haminan Boccia ry:n sisäboccian peli-illat pyörähtivät käyntiin syyskuun alussa Husulan koulun liikuntasalissa. Kaikille avoimet peli-illat ovat maanantaisin ja torstaisin, molempina päivinä klo 17-19.
Aiemmin yhdistyksen peli-illat pidettiin Kirkkojärven koululla. Koulun sulkemisen jälkeen piti löytää uusi paikka.
– Keskimäärin pelaajia on toistakymmentä per ilta, mutta lisää mahtuu mukaan, Mitään ei tarvitse osata ennalta. Opastamme pelin alkuun ja pelaamallla oppii nopeasti pelin ”juonen”, kertoo yhdistyksen puheenjohtaja Juha Pousi.
– Boccia on kaikenikäisille sopiva tarkkuuspallopeli, ja erityisesti nuoria toivotaan lisää porukkaan. Paitsi tarkkuus-, on boccia myös taktiikkapeli, mikä tekee siitä monipuolista ja kiehtovaa. Talvisin bocciaa pelataan sisätiloissa pehmeillä nahka- tai synteettisillä palloilla, sulanmaan aikaan ulkokentille kovamuovisilla palloilla.
– Fyysisesti se ei ole raskas tai erityistä taituruutta vaativaa. Sopii aktiviteetiksi monelle. Ja onhan boccia myös paralympialaji (paraboccia).
Haminan Boccia on myös Suomen Paralympiakomitean jäsen.
– Teemme yhteistyötä myös muiden bocciaa harrastavien yhdistysten kanssa ja käymme kilpailuissa ja järjestämme omia kilpailuja. Kilpaileminenkaan ei ole pääasia, boccia on yhtälailla ajanvietepeli.
Tervetuloa mukaan kokeilemaan!


