Digilehden lukutyökalussa on bugi, joka vaikuttaa lehden suurentamiseen tietokoneruudulla. Ongelmasta on raportoitu järjestelmän ylläpitoon. Pahoittelemme ongelmaa ja toivomme sen pikaista korjaamista. Kunnes ongelma on korjattu, hyödynnäthän lehden yläpuolella olevia suurennuspainikkeita.

Ilmoittaja! Huomaathan, että Kouvolan lehtipainon sulkemisen vuoksi materiaalien määräajat ovat muuttuneet. 

Tuttu toimittaja Tattoo-oluissa

K-Supermarket Kanuunan kassapäällikkö Siina Pakkanen esittelee Tattoon nimikko-olutta mallia 2026.

Olut kuuluu luontevasti suomalaiseen kesään, mutta kuuluu se myös Hamina Tattooseen. Tattoon ensimmäisiä nimikko-oluita maisteltiin täällä jo vuonna 1998.

Virolahtelainen Takatalo & Tompuri on ollut vahvasti mukana Tattoon oluttuottajana kesästä 2018 alkaen, jolloin panimo aloitti laajan toimintansa.

– Tämän Tattoon on täysmallasolut on ihan peruslager. Olut on vanhaa saksalaista Helles -tyyppiä ja maistuu mainiosti suomalaisillekin, lupaa Mikko Suur-Uski Takatalo & Tompurista.

Tattoo-oluen valmistuksessa käytetään esikuvansa lailla 100 % ohramallasta, joka luo oluelle rikkaan, vastaleivotun leivän ja viljaisen maun.

Oman nimikko-oluen tuominen Hamina Tattooseen ei ole Suur-Uskon mukaan volyymipanostus.

– Voi olla tällä oluella hyväkin menestys. Panimoyrittäjä toivoo aina helteistä kesää, sillä silloin oluemme menekki on suurimmillaan.

Tattoo-olut on myynnissä Haminan keskustan marketeissa K-Supermarket Kanuunassa sekä S-ostoskeskuksessa. Myyntiä on myös muutamissa ravintoloissa.

– Tattooseen perustamme Trykinin puistoon oman olutravintolan, jossa Tattoo-olutta lasketaan myös hanasta, lupaa Suur-Uski.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli