Kauppiaantalonmuseon kesän näyttely Piltti, olethan kiltti, käsittelee lasten kehon kulttuurihistoriaa.
Se päättää museon kolmiosaisen näyttelysarjan, joka alkoi naiskehon kulttuurihistorialla, ja jatkui sitten mieskehon kulttuurihistoriaan.
–Tähän on hyvä päättää, koska kaikki kolme näyttelyä ovat avartaneet omaakin näkemystä, kertoo kauppiaantalonmuseon hoitaja Taina Parikka, joka aihetta tutkiessaan perehtyi perinpohjaisesti miten kehoon ja kehollisuuteen liittyvät käsitykset, ihanteet ja kokemukset ovat muuttuneet historian aikana.
–Lasten kehon kulttuurihistoria on koskettanut erityisesti. Julkisuudessa puhutaan enemmän aikuisten asioista, naisten ja miesten oikeuksista. Aiheena ne ovat jossain määrin julkisessa puheessa politisoituneet. Lasten oikeudet jäävät vähemmälle huomiolle, vaikka sieltähän kaikki lähtee.
Näyttelytekstit käsittelevät lapsia, mutta näyttelyä ei varsinaisesti ole suunnattu lapsille.
–Voi toki tulla lapsenkin kanssa, mutta on hyvä tietää, että näyttelyteksteissä käsitellään aiheita, jotka voivat olla aikuisellekin raskaita.
Raskaita, mutta todellisuutta käsitteleviä aiheita ovat mm. lapsikuolemat, lapsiperheköyhyys, kuritusväkivalta, lapsityövoiman käyttö ja lapset sodan jaloissa. Keveämpiä aiheita löytyy museon salista, missä on esillä mm. lasten historiallista muotia ja leikkikaluja.
–Vaikka itsellä ei olisi lapsia, kannattaa näyttelyyn silti tulla. Kaikki me olemme olleet lapsia. Itse sain omalle lapsuudelleni historiallisen kontekstin, jonka kautta tajuan paremmin oman paikkani sukupolvien ketjussa.
Näyttely antaakin perhekeskeiselle aiheelle laajemman ulottuvuuden.
–Tavallisesti lapsuudenongelmia ratkotaan psykologisesti, mikä meni kasvatuksessa pieleen. Kyseessä voi olla itse asiassa paljon laajempi asia. Edelleen koko kylä, ja nykyään jo maailmankylä kasvattaa lapsia.
Kauppiaantalomuseo on saanut hyvää palautetta näyttelyteksteistä. Ne valaisevat asiaa eri kulmista ja saattavat ottaa kantaa, osaksi ironisella huumorilla höystettynä.
Jokaisessa huoneessa on esillä johonkin teemaan liittyvä isompi teksti. Myös henkilöitä Haminan historiasta on nostettu esiin.
–Mukana on valokuvia museon kokoelmista, sekä muistelopiiriläisten luovuttamia lapsuuskuvia joko itsestä tai omista lapsista. Muistelojutut tuovat esiin henkilökohtaista ja samaistuttavaa kokemusta lapsuudesta ennen ja nyt.
Näyttelyn nuket ja muut lelut ovat museon kokoelmista, samoin esimerkiksi hienot antiikkiset lastenrattaat.
–Käpylehmät aion käydä itse jonkun kuusen alka keräämässä, Parikka lupaa.
Piltti, olethan kiltti – lasten kehon kulttuurihistoriaa avautuu tiistaina 2.6. Kauppiaantalomuseo on avoinna 2.6.-9.8. tiistaisin ja torstaista lauantaihin klo 10-16, keskiviikkoisin klo 12-18 ja sunnuntaisin klo 12-16. Suljettu 19.–21.6.


