Naisten Ykköspesiksen etelälohkon kärkikahinoissa vääntävä HP toipui nopeasti ohipelistä Siilinjärveä vastaan ja kävi kaatamassa viime lauantaina vieraskentällä Kajaanin. Numerolla yksi lyövä kolmospolttaja Emmi Oleander esiintyi molemmissa kamppailuissa vahvasti.
–Kajaanissa parannettiin huomattavasti peliä SiiPe-pelin jälkeen, ja etenkin ulkopelin osalta palattiin omalle tasolle, Emmi, 17, toteaa.
Viime keskiviikkona Hamina nöyrtyi kotiareenalla savolaisille luvuin 0-2 (4-10, 3-7). HP:n ulkopelikömmähdykset sävyttivät ensimmäistä jaksoa. Se alkoi lähteä käsistä, kun oranssipaitojen kokenut kakkosvahti ja kippari Jemina Vainionperä, 25, laski kaksi juoksua tuoneen Nelly Kiisken lyönnin helposti kohti RUK:n valleja.
– Nuorilla räpylä jotenkin piti, mutta sitten vanhemmilla tirskui, HP:n luotsari Marko Hovi kuvaili.
Kärkietenijä Emmi Oleander palkittiin syystäkin HP:n parhaana. Hän iski kunnarin ja yhden tavallisen juoksun sekä toi kaksi juoksua. Ykköselle Emmi ehti neljä kertaa. Yrityksiä oli kuusi.
Lauantaina Kajaanin Pallokerho joutui tyytymään HP:n tiukan ulkopelin puristuksessa seitsemään kolmostilanteeseen. Tappio tuli numeroi 0-1 (0-3, 2-2).
HP:n lyöjäjokeri Riina Hallikainen kantoi hienosti vastuuta kotiutuksista Nea Forsellin poissa ollessa ja takoi kolme juoksua. Kärjen vaihtaja Vilma Tuutti onnistui kaikissa kärkilyönneissään (6/(6).
Edustusjoukkueesta Oleander, Tuutti, Inka Hovi, Mira Heikkilä ja Pinja Pasi pelaavat myös tyttöjen superia. Heille on tullut toukokuun aikana jo kymmenen sarjamatsia.
– Ottelumäärä on ollut alkukaudesta melko suuri, mutta ei ole tuntunut liian raskaalle. Peluuttamisella pelikuormaa on pystytty vähän keventämään ja kehon huoltamisella on ollut iso merkitys palautumiseen, Emmi kertoo.
Hän aloittaa syksyllä viimeisen vuoden Sotkamon lukiossa. Valkolakki on tarkoitus saada ensi keväänä.
HP pelaa seuraavan ottelun Ykköspesiksessä ensi viikon torstaina, jolloin joukkue matkaa revanssi mielessä Siilinjärven Mantulle.