Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Anna lenkkikaverisi loistaa

Tästäkään kaverista ei näy aamulenkillä ja otsalampun valossa ilman heijastinta muuta kuin silmät. Laadukas heijastava materiaali lenkkikaverin varusteissa lisää myös taluttajan turvallisuutta liikenteessä.

Syksyn ja talven pimeillä ja loskaisilla keleillä ulkoilijan kannattaa käyttää jo oman turvallisuutensa ja autoilijoiden mielenrauhan takia heijastimia. Sellaiset parantavat myös nelijalkaisten lenkkikavereiden havaitsemista, liikutpa niiden kanssa autojen keskellä tai metsässä. Jokaiselle kaverille löytyy varmasti sopiva tapa näkyä. 

Yrittäjä Janette Salminen haminalaisesta lemmikkitarvikeliike OnniPetistä sanoo, että koirien heijastavien varusteiden myynti alkaa syksyisin aina syys-lokakuussa. 

– Päivittäin tulee asiakkaita ovesta sisälle ja sanoo, että nyt tarvitaan jotakin näkyvää. Loka- ja marraskuu ovat kaupungillakin liikkuessa katuvaloista huolimatta pimeitä ja märkiä.

Heijastinliiveissä löytyy malleja ja kokoja sekä isoille että pienille koirille. Matalajalkainen mäyräkoira voi hyvinkin tarvita erilaista asustetta vatsansa suojaksi kuin jokin toinen rotu. Sama suojan tarve kannattaa huomioida metsässä saaliin perässä kirmaavan metsästyskoiran liiveissä. 

Koirille löytyy myös heijastavia huiveja, sekä taluttimen ympärille sujautettavia heijastimia. Niitä toimittaa OnniPetille haminalainen, koirille mittatilausvaatteita ja muita varusteita valmistava Jennin tossut ja takit. 

Karvaisen kaverin ylle sujautettava heijastinliivi on kätevä tapa parantaa sen näkymistä.

Kun hankkii koiralleen uudet valjaat tai takin kannattaa katsoa, millaiset heijastimet uusissa vermeissä on. Etenkin maastossa liikkuessa koiran varusteisiin kiinnitettävä laadukas lisävalo on sekin mainio tapa pysyä selvillä siitä, missä kaveri menee ja mitä se tekee. Valot kestävät hyvin pakkasta, lunta ja vesisadetta.

– Ladattavat valopannat ovat jo vanha ja toimiva keksintö, Janette Salminen sanoo. 

– Sellainen on helppo sujauttaa koiran kaulaan. Haittapuolena on se että pannasta voi loppua lataus, jos koira karkaa.

Parhaat ratkaisut löytyvät kunkin koiran käyttötarkoituksen ja koon mukaan. Laadukkaat tuotteet ja niiden heijastimet kestävät myös pesua. 

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli