Digilehden lukutyökalussa on bugi, joka vaikuttaa lehden suurentamiseen tietokoneruudulla. Ongelmasta on raportoitu järjestelmän ylläpitoon. Pahoittelemme ongelmaa ja toivomme sen pikaista korjaamista. Kunnes ongelma on korjattu, hyödynnäthän lehden yläpuolella olevia suurennuspainikkeita.

Ilmoittaja! Huomaathan, että Kouvolan lehtipainon sulkemisen vuoksi materiaalien määräajat ovat muuttuneet. 

Huttunen jatkaa HP:n lukkarina

Kuva: Ella Taponen.

Miesten Superpesiksestä pudonnut HP on julkistanut kaksi ensimmäistä pelaajasopimusta.

Joukkueessa jo päättyneellä kaudella pelanneet lukkari Mico Huttunen, 20, ja useimmin linjassa nähty Perttu Toikka, 20, jatkavat kasvattajaseuransa riveissä.

Miesten neuvotteluja vetävä HP:n puheenjohtajan Rami Orolan mukaan kaikkien tämän kauden pelaajien kanssa neuvotellaan. Tosin kova kärkimies Teemu Rouhiaisen siirtyy joka tapauksessa Hyvinkään Tahkon riveihin. ”Rouhi” asuu Hyvinkäällä.

–Joo, kyllä vähän vaihtuvuutta tulee, Orola tuumii.

HP:n kaikki verkot eivät ole omilla vesillä.

–Toki runko pyritään rakentamaan vahvasti haminalaisista, mutta varmasti tulee ulkopuoleltakin jonkun verran pelaajia.

Orola on keskustellut myös toivomuslistallaan olevan konkarikolmikon Henri Heikkilä-Juha Leskinen-Sasu Toikan kanssa tulevasta kaudesta.

–Seuraavan kahden viikon sisällä joukkueen pitäisi olla pitkälti kasassa.

HP:n haarukassa on tietysti myös ensi kauden ykköspelinjohtaja.

–Neuvotteluja on käyty. Vielä ei ole nimiä paperissa. Ihan positiivisessa mielessä on neuvoteltu, Orola kertoo.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli