Sanajahdista puuttuu kaksi sanaa ”tavara” ja ”lehti”. Ongelmaa selvitetään parhaillaan, jotta ensi viikon lehteen saataisiin varmasti toimiva versio. Pahoittelemme virhettä.

Ilmoittaja! Huomaathan, että Kouvolan lehtipainon sulkemisen vuoksi materiaalien määräajat ovat muuttuneet. 

Graffititaidetta Fredrikinkadun varrella

Suurikokoisen one love -teoksen hahmottaa kokonaisuutena parhaiten Fredrikinkadulta.

Kiinteistöosakeyhtiö Kauppakulman sisäpihan kellaritiloihin johtavalle luiskalle valmistui viikon lopulla taideteos. Luiskan seinään on haminalainen graffititaiteilija Bogar maalannut Hamina Pridea tukevan teoksen.

Fredrikinkadulle näkyvässä työssä erottuu sateenkaaren värejä sekä etualalla slogan: one love.

–One love, yksi rakkaus, on Pride -liikkeen perusperiaatteita. Se kertoo yhteenkuuluvuudesta, tasa-arvosta ja universaalista,  ihmisten välisen rakkauden yhdenvertaisuudesta, Bogar kertoo työstä.

Bogar otti keväällä yhteyttä Hamina Prideen, ja kysyi, miten voisi olla mukana puistojuhlassa. Aiheeseen liittyvä graffititeos oli luonnollinen valinta.

–Teemasta keskustelimme paljonkin Wilman (Hamina Priden puheenjohtaja Wilma Heino) kanssa. Tein kiinteistöosakeyhtiölle hyväksyttäväksi useita luonnosvaihtoehtoja erilaisilla teksteillä, ja he valitsivat tämän.

Kesäkuussa pidettävää Priden puistojuhlaa ajatellen teoksen sijainti ei voisi olla parempi. Se on keskeisellä paikalla lähellä puistoa.

Teoksen valmistumiseen meni kolme, neljä päivää. Huonokuntoinen taustaseinä piti ensin hioa ja pohjamaalata, ennen kuin siihen pääsi maalaamaan itse teosta.

Hamina Pride ry:lle paikallisen taiteilijan yhteydenotto oli erittäin tervetullut.

–Bogarin ehdottaessa yhteistyötä aloimme heti yhteistuumin etsiä teokselle sopivaa paikkaa. Paikka löytyikin kiinteistöosakeyhtiön luvalla ilahduttavasti aivan kaupungin ytimestä. Hamina Pride lahjoitti teokseen maalit ja taiteilija työn, teoksen aihe ja toteutus on kokonaisuudessaan Bogarin käsialaa. Kiitämme lämpimästi Bogaria aktiivisesta toimijuudesta tärkeän asian hyväksi, kertoo Wilma Heino.

Yleisöllä on mahdollisuus seurata Bogarin graffititaiteen syntymistä livenä Hamina Pride -puistojuhlassa 6. kesäkuuta. Bogar toteuttaa Pride -aiheisen maalauksen

Haminalainen nuori taiteilija Bogar on usein kutsuttu taiteilija kansainvälisillä graffitifestivaaleilla. Tänä kesänä hän osallistuu tapahtumiin mm. Cardiffissa Walesissa ja Kosovon Pristinassa. Haminassa Bogarin töitä voi nähdä myös Tervasaaren sillan alusrakenteissa sekä Husulan alikulkutunnelissa.

Lue lisää aiheesta:

Jakelumuutos 9.1.2026-

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli