Haminan kansalaisopiston erityisryhmä Ravistuksen näytelmä Moderni prinsessa Ruusunen sai kaikki kolme esityskertaansa viime viikolla. Summan kylä- ja kulttuurikeskuksen näyttämölle oli värikkään valaistuksen ja tummien varjojen vaihtelulla luotu versioidun klassikkotarinan heleän satumainen, ja paikoin uhkaava tunnelma. Hyvin valittu musiikki johdattaa katsojan kohtauksesta toiseen.
Draamaryhmä Ravistuksen ohjaajan Suvi Canden käsikirjoittaman pienoisnäytelmän tapahtumat on tiivistetty ryhmälle sopivaan pariinkymmeneen minuuttiin. Ravistuksen tarinassa Aurora prinsessan äiti kuolee ja isä, kuningas, antaa lapsen haltijatarkummien Floran ja Faunan kasvatettavaksi kunnes tyttö täyttää 16 vuotta. Pahis ja hänen ”kilpimiehensä” Korppi langettavat kuitenkin kirouksen: jos Aurora koskettaa kännykän antennia, vaipuu hän satavuotiseen uneen.
Aurora varttuu nuoreksi neidoksi, ja kirous käy toteen. Näytelmän loppuratkaisu noudattaa perinteistä kaavaa: prinssi herättää prinsessan suudelmalla.

Haminan kansalaisopiston
draamaryhmä Ravistus:
Moderni prinsessa Ruusunen
Rooleissa:
Prinsessa Ruusunen Laura Rusi
Floora, haltijatarkummi Heidi Rusi
Fauna, haltijatarkummi Suvi Cande
Kuningas Leevi Leppänen
Prinssi ja kuningatar Toni Koponen
Pahis Ville Harju
Korppi Juho Pehrman
Ohjaus ja käsikirjoitus Suvi Cande
Valot ja musiikki Toni Koponen


