– Ootko valmis, niin pannaan merisäätunnari päälle?, kysyy toimittaja Ville Kilpeläinen 11-vuotiaalta haminalaiselta Nooa Lahdelta. Isot luurit on pantu Nooan korville ja pojan eteen on annettu luettavaksi valmis teksti. Tunnuksen jälkeen alkaa sujuva luenta, joka kuuluu kaiuttimien kautta Yle 100 -bussin lähellä olevien korviin.
–Säätiedotus merenkulkijoille, huomautus veneilijöille: Saimaa luoteista tuulta 11 metriä sekunnissa. Koko teksti tulee luetuksi rauhallisella ja vakuuttavalla äänellä ilman yhtään virhettä tai epäröintiä, ja poika saakin suorituksestaan raikuvat aplodit.
–Vähän kyllä jännitti, Nooa tunnusti jälkeenpäin. Pojan äänestä ei jännitys kuitenkaan kuulunut yhtään.
Nooan suoritusta seurasi vierestä ylpeä äiti.
–Kyllä se hienolta tuntui, että Nooa uskalsi lukea sen, sanoi Lotta Kontra. Merisää ja moni muukin Ylen ohjelma on Nooan perheessä tuttu juttu. Nooa itse seuraa varsinkin uutisia aamuin illoin. Äidin mukaan hän on kiinnostunut kaikesta ja katsoo televisiosta uutisetkin aamuin illoin.
–Monet ovat sanoneet, että minusta pitäisi tulla toimittaja, totesi merisään onnistuneesti lukenut Nooa.
Yhdeksi viime viikkoisen Tattoon suosituimmista oheistoiminnoista nousi torille pariksi päiväksi parkkeeranut Yle 100 -bussi ja varsinkin juuri mahdollisuus käydä itse lukemassa merisäätä. Lappeenrantalaiselle Mari Forsströmille se oli suorastaan unelmien täyttymys.

–Me kuuntelemme merisäätä usein, koska meillä on vene tuossa Pursiseuran laiturissa, mutta kyllä me kuunnellaan sitä silloinkin, kun ajellaan autolla. Se on kuin mantra, hän kuvailee. Puoliso Jari Forsström lisää vielä, että erityisen rauhoittavaa on se, kun luetellaan sää rannikkoasemilla.
Forsströmit eivät yhtään ihmettele sitä, että juuri merisää on ollut vuosikaudet Ylen suosituin radio-
ohjelma.
–Merisää sen kun vaan porskuttaa. Sen kuuntelu on ihana perinne, joka on tullut aina samalla nuotilla luettuna lapsuudesta asti, muistelee Mari Forsström, joka itse luki oman säätiedotuksensa ammattilaisen elkein vakaasti ja rauhallisesti.
Ylen syyskuisia 100-vuotisjuhlia edeltävä bussikierros on ollut menestys muutenkin kuin vain merisään takia. Bussi tulee käyneeksi kaikissa Suomen maakunnissa. Tarjolla on ollut mm erilaisia leikkejä ja pelejä ja myös keskusteluja yleläisten kanssa. Yleisölle on myös annettu mahdollisuus antaa palautetta Ylen ohjelmista.


