Juha Peurala aloitti keväällä OmaSp:n Haminan ja Kotkan konttoreiden johtajana. Nuoresta iästään huolimatta hän on ehtinyt saada laaja-alaisesti kokemusta pankkialalta. Kymenlaaksoon Peurala tulee pääkaupunkiseudulta.
–Voisi sanoa, että olen ollut oppimassa tätä tehtävää varten.
Kokemukset erilaisissa toimintaympäristöissä ovat tuoneet näkemystä, ja Peurala sanoo suoraan, että kokemus toimii nykyisen työnantajan eduksi.
–OmaSp:ssä minua innostaa sen toimintaperiaate: olla lähellä ja läsnä. Se on sitä, että olemme asiakkaiden tavoitettavissa, paikallisessa konttorissa, helposti ilman ajanvarausta.
Peurala ei pidä kovin onnistuneena ratkaisua, missä toiminnot on eriytetty siten että asiakkaan tarvitsemille eri palveluille on eri vastuuhenkilöt.
–Asiakkaan kannalta se voi olla sekavaa, ja kokonaiskuva jää vaillinnaiseksi.
Siinä suhteessa uimme vähän vastavirtaan. Meillä periaate on se, että palvelu on henkilökohtaista ja sama ihminen hoitaa oman asiakkaansa.
Digitaaliset asioimispalvelut ovat tulleet ryminällä myös pankkimaailmaan.
–Digitaalisuus tuli koronan vuoksi nopeammin kuin oli ehkä tarkoituskaan. Toki se nopeuttaa ja tehostaa toimintaa huomattavasti. Mutta ei sillä mutkia suoraksi saa. Nuorempi diginatiivien sukupolvi on jo saumattomasti samassa digiaallossa. Mutta ihmisillä on erilaisia valmiuksia ja mahdollisuuksia, ja ihmisten asioitahan me täällä hoidamme.
Konttorinjohtajan mukaan Haminassa on laaja ja hyvä asiakaskunta. Lainakanta on terveellä pohjalla.
–Kannattavuudesta kertoo sekin, että pankilla on täällä oma konttori, eikä esimerkiksi Kotkan kanssa yhteistä.
Geopoliittinen epävarmuus ja kansainväliselle kaupan esteet ovat hidastaneet talouskasvua. Julkinen talous on huomattavan alijäämäinen, mutta tänä vuonna tapahtunut inflaation hidastuminen ja korkojen kääntyminen laskuun antaa viitteitä yksityisen talouden asteittaisesta kohentumisesta.
–Kotitaloudet ja yritykset ovat epävarmassa tilanteessa siirtäneet isoja hankintapäätöksiä. Talouskasvua vauhdittaisi, jos ihmiset uskaltaisivat toteuttaa niitä. Jos ei kuluteta, ei synny kasvua.
Juha Peurala pitää tärkeänä sitä, että pankki näkyy ja on mukana paikkakunnan elämässä. Omalta osaltaan tukemassa ja järjestämässä toimintaa joka edistää paikallista hyvinvointia ja yhteishenkeä.
–Pankkina olemme monella tapaa läsnä ihmisten arjessa, niin kuin vastuullisen pankkitoimijan kuuluukin.