Pesäpallon sarjakausi saa Haminassa hulppean huipennuksen huomenna torstaina. Vallikentällä juhlitaan silloin tyttöjen Superpesiksen mestaruutta. Kultamitalit saavat kaulaansa joko HP:n tai Rauman Feran nuoret naiset.
– Toki tämä oli vähän pettymys, mutta nyt pääsemme kotona vielä yrittämään. Olisikin hienoa voittaa kotona, HP:n parhaana palkittu Vilma Tuutti, 18, pohti viime lauantaina Raumalla.
Fera vei tyttöjen superin toisen finaalimatsin lukemin 2-0 (10-6, 3-1). Voitot ovat nyt 1-1.
Paikallisen ravintolan mukaan kahdeksi kaudeksi nimetyllä Buena Vista Areenalla oli hieno tunnelma. Molempia joukkueita kannustettiin rämäkästi.
Kummassakin leirissä kolisteltiin myös lusikoilla muoviämpäreitä. Saattaa tuntua vaisulta touhulta, mutta tämän kirjoittaja voi vakuuttaa raumalaisten ämpärileidien vieressä kolme vuoroa istuneena, että paukutus tuntuu alitajuntaa myöten
Satakunnan Kansa arvioi, että HP:n kannustajia olisi ollut noin sata. Haminan kapteenin Mira Heikkilän isä Juha Heikkilä kaasutteli kohti Raumaa niin antaumuksella, ettei hän huomannut satasen nopeusrajoituksen vaihtumista kahdeksaksikympiksi. Valvontakamera välähti.
Kuin hurmiossa jyrännyt Fera karkasi matsin kolmessa ensimmäisessä vuorossa peräti 9-1 johtoon. HP:n ulkokenttä vuoti varsinkin koppariosastolla kuin Sivatin miehen vanha ruuhi Kirkkojärven rannassa.
Oranssitytöt pääsivät lupaavasti peliin mukaan avausjakson kolmannella ja neljännen vuorolla. Toinen jakso jäi haminalaisittain kuitenkin hampaattomaksi.
Feran kovimmat tykit Erica Rosendahl ja Elviira Ahdreasen sytyttivät koko raumalaisjoukkueen kotiuttamalla erinomaisesti ykköskärkeä. Kaksikko tulee olemaan iso haaste HP:lle myös huomenna.
Rosendahl keittää omat myrkkynsä myös hankalana tolppalukkarina.
Ottelun pelaaminen torstaina esimerkiksi ensi lauantain sijasta on herättänyt kummastusta. HP:n puheenjohtaja Rami Orola muistuttaa, että Vallikenttä on lauantaina varattu Ympyräpesis-turnaukselle.
– Torstai on sovittu yhdessä Rauman kanssa kolmanneksi pelipäiväksi, Orola selvittää.