Digilehden lukutyökalussa on bugi, joka vaikuttaa lehden suurentamiseen tietokoneruudulla. Ongelmasta on raportoitu järjestelmän ylläpitoon. Pahoittelemme ongelmaa ja toivomme sen pikaista korjaamista. Kunnes ongelma on korjattu, hyödynnäthän lehden yläpuolella olevia suurennuspainikkeita.

Painettuun Reimariin vko 33 on päätynyt tuotannollisen virheen vuoksi S-Marketin viime viikon aineisto. Pahoittelemme virhettä ja siitä lukijoillemme sekä ilmoittajallemme aiheutuvaa harmia. Verkkolehteen on korjattu oikea versio torstaina 13.8.

Rudus sai luvan Petkelvuoren louhintaan

Petkelvuoren aluetta Ensontieltä katsottuna. Lähin asutus Kuunarikadulla on rinteessä metsikön peitossa. Petkelvuoren aluetta Ensontieltä katsottuna. Lähin asutus Kuunarikadulla on rinteessä metsikön peitossa.

Kaupunginjohtaja Ilari Soosalu kaupungin puolesta ja yksikön päällikkö Arto Solante Rudus Oy:ltä allekirjoittivat kaupungin ja Ruduksen välisen kalliokiviainesten otto-oikeuden luovutussopimuksen torstaina 19.2.

Petkelvuoren noin 32 hehtaarin kokoisella alueella on louhittavaa kiviainesta arviolta teoreettiset 885 000 kiintokuutiota (m³ktr.) eli noin 2,2 miljoonaa tonnia.

Sopimuksen mukaan Rudus maksaa Haminan kaupungille korvausta 0,13 euroa tonnilta. Rudus myös sitoutuu tasaamaan alueen tiettyyn korkoon tulevaa, mahdollista teollisuuden käyttöä varten. 

– Kivenottoa on sopimuksella rajoitettu lähimmän asutuksen suuntaan. 300 metriä on raja, mainitsee kaupungininsinööri Ari Lonka.

Lähimpänä tulevaa työmaata on Kuunarikatu Petkelvuoren kupeessa. Kadulla on neljä omakotikiinteistöä.

– Sopimuksessa on määritelty asutuksen lähellä tapahtuvaan kivenottoon ja murskaukseen liittyvät rajoitukset.

Rudus on jo aloittanut valmistelevat työt alueella.

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli