Digilehden lukutyökalussa on bugi, joka vaikuttaa lehden suurentamiseen tietokoneruudulla. Ongelmasta on raportoitu järjestelmän ylläpitoon. Pahoittelemme ongelmaa ja toivomme sen pikaista korjaamista. Kunnes ongelma on korjattu, hyödynnäthän lehden yläpuolella olevia suurennuspainikkeita.

Painettuun Reimariin vko 33 on päätynyt tuotannollisen virheen vuoksi S-Marketin viime viikon aineisto. Pahoittelemme virhettä ja siitä lukijoillemme sekä ilmoittajallemme aiheutuvaa harmia. Verkkolehteen on korjattu oikea versio torstaina 13.8.

Bastionin puhkaisu maksaa yli 0,5 miljoonaa

Hamina Bastionin muurin läpäisevän huoltotunnelin rakentaminen alkaa vuodenvaihteen jälkeen. Rakentajaksi valikoitui MVP-Infrarakenne Oy Tuusulasta, jonka tarjoama veroton urakkahinta oli 426 916 euroa. Verollisena työn hinta ilman mahdollisia lisätöitä nousee 530 000 euroon.

Haminan va. tilapäällikkö Ulla Enamo-Posti sanoo, että MVP-Infrarakenne on kokenut siltojen rakentaja, joka on erikoistunut myös vaativiin korjaushankkeisiin.

– Urakkahinta nousi jonkinverran suunnittelussa määriteltyä hintaa korkeammaksi. Työ on monilta osin poikkeuksellisen vaativa, arvioi Enamo-Posti.

Huoltotunnelin rakentamisen arkeologisesta valvonnasta vastaa Museovirasto, jonka nyt jo eläköitynyt asiantuntija Ilkka Kaskinen on ollut mukana myös urakkatarjouksen laadinnassa.

– 1990-luvulla valmistuneesta Hamina Bastionin peruskorjauksesta on erinomaiset dokumentit kuvineen. Peruskorjauksen teki vankisiirtolan väki ja Ilkka Kaskinen oli tiiviisti silloinkin valvomassa hanketta.

Huoltotunneli puhkaisee kulkuyhteyden Hamina Bastionin sisäpihalta Vallikentän puolelle. Syntyvää väylää voi käyttää huoltoajoon Hiacen kokoisella kalustolla.

– Vallikentän kulmaukseen sijoittuvasta puhkaisusta rakennetaan tie Vallikentän harjoituskenttää kiertäen Kari Lindberginkadulle. Huoltotunnelin käyttö rajoittunee  pelkästään suurempien tapahtumien yhteyteen, arvioi Enamo-Posti.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli