Haminan Pallo-Kissat Edustus pelasi kotikentällään viikko sitten Mikkelin Pallo-Kissoja vastaan. MiPK vei pelin 2-3 (1-2). Tappiosta huolimatta HaPK:lla oli hyvä peli-ilme. Joukkueen päävalmentaja Ari Laitinen vertasi sitä edelliseen, vieraissa pelattuun LAUTP/2 -peliin, missä kissat otti takkiin 4-1.
–Nyt mentiin ihan eri asenteella. MiPK on hyvä ja hyvin koutsattu joukkue, joka osaa pelata vahvuuksillaan, Laitinen sanoi.
–Peli-ilme oli nyt hyvä, oikea kissailme, ja se on tärkeä juttu. Joukkue näytti kaikkia elementtejä, pelasi hienosti ja väliin suoraviivaisesti. Ottelu oli yleisöön menevää jalkapalloa, pelattiin puolin ja toisin reilua kamppailupeliä.
Seuraavaksi kissat matkustavat lauantaina Savonlinnaan STPS:n Edustusta vastaan.
Mikkeli -pelin maalit HaPK: Saikkonen 21’, 90+3’. MiPK: Korvenpää O. 10’, oma maali 41’, Haikonen 65’.
Kun runkosarjaa on pelaamatta vielä viisi ottelua, on Pallo-Kissat lohkossaan kuudentena.


