Jos sirkus vei osanottajia Vehkalahden Veikkojen lasten olympialaisista, ei se näkynyt suorituspaikoilla, nyt oli tilaa ja aikaa kokeilla. Urheilukentällä riitti kuhinaa, kun seuran SM -tason nuoret urheilijat sekä omat koulutetut ohjaajat perehdyttivät lapsia pikajuoksun, korkeushypyn, pituushypyn, keihään, moukarin, pallonheiton ja temppuradan saloihin.
Paikalla oli myös maaliskuussa aloittanut Veikkojen nuorisopäällikkö Riku Päivähonka sekä yleisurheilujaoston jäseniä kertomassa 18.5. alkavasta, elokuun alkuun kestävästä Nestlé -yleisurheilukoulusta.
Päivähonka on tiettävästi ensimmäinen palkattu nuorisopäällikkö VeVe:ssä. Liikunnan korkeakouluopiskelija tuo seuraan uutta tietoa mm. liikuntakasvatukseen, sekä valmennustoimintaan. Toisaalta seurassa saamaansa kokemusta hän pääsee hyödyntämään omissa opinnoissaan.
– Alku on ollut itselleni opettelua ja totuttelua. Kuumin yleisurheilukausi on vasta alkamassa, Riku kertoo.
Yleisurheilukoulu on mainio tapa toteuttaa liikkumisen iloa ja löytää omat vahvuudet, kenties se oma, kiinnostava lajikin.

– Koululaiset jaetaan iän mukaisiin ryhmiin. Pienimmät, 2021 syntyneet ja sitä nuoremmat, ovat oman huoltajan kanssa perheryhmässä. 2020 syntyneet ja sitä vanhemmat ovat omissa ryhmissään. Vanhimpana 2014 syntyneet ja sitä vanhemmat kilpavalmennus -ryhmässä.
Päivähongan oma lajitausta löytyy enemmän jalkapallosta. HaPK:ssa aikanaan aloittanut Päivähonka jatkoi KTP:n junnupolun edustusjoukkueen porteille asti. Nyt hän on tehnyt paluun HaPK:iin.

– Opinnot ja työt asettavat tosin omat rajoituksensa pelaamiseen.
Myös juoksu on tullut osaksi VeVe:n nuorisopäällikön lajivalikoimaa. Osallistumisia on pidempien matkojen massajuoksuihin, kymppiin ja puolimaratoniin.
– Kuka tietää, ehkä joskus asetun kilpailussa viivalle numerolappu rinnassa. Jos näin käy, niin seura on tietenkin VeVe.



