Ilmoittaja! Huomaathan, että Kouvolan lehtipainon sulkemisen vuoksi materiaalien määräajat ovat muuttuneet. 

Uusi turvallisuustiedote tuli koteihin

Postilaatikkoon on äskettäin kopsahtanut Turvallisuustiedote suuronnettomuuden varalta sekä paloturvallisuusohje.

Kymenlaakson pelastuslaitos on tehnyt uuden Turvallisuustiedotteen suuronnettomuuden vaaralta. Viime viikolla talouksiin jaettu tiedote on tehty yhteistyössä niiden toimijoiden ja yritysten kanssa, joiden toimintaan sisältyy suuronnettomuusriski.

Tiedotteessa tuodaan esille Kymenlaaksossa potentiaaliset suuronnettomuustilanteet. Haminassa suuronnettomuusriskit liittyvät etenkin sataman ja teollisuuden kemikaalien käsittelyyn varastointiin ja kuljetuksiin.

Tiedotteesta löytyvät yritykset, jotka toiminnassaan käsittelevät suuronnettomuusvaarallisia aineita, tietoa aineista ja mahdollisista vaaratilanteista.

– Tiedotteessa toteutuu useampikin pelastuslain mukainen tiedottamiseen liittyvä asia, kertoo paloinsinööri Jesse Teikari Kymenlaakson pelastuslaitokselta.

Teikari vastaa pelastuslaitoksen suuronnettomuuksiin varautumisesta ja sen suunnittelusta.

– Kymenlaaksossa on 25 yritystä, joiden käsittelemiin aineisiin liittyy erityinen suuronnettomuuden riski. 

Teikari korostaa, ettei riski liity yritysten toimintatapoihin, vaan joko aineen vaaraominaisuuksiin tai käsiteltäviin määriin. Suuronnettomuusvaarallisten aineiden käsittely on luvanvaraista, ja yrityksillä on velvollisuus ylläpitää toiminnastaan turvallisuusselvitystä.

Suuronnettomuustilanteita ei lähihistoriasta Haminan seudulla löydy. Niihin varautuminen on kuitenkin tärkeää. Onnettomuuden sattuessa viranomaiset tiedottavat yleisellä vaaramerkillä ja vaaratiedotteella. Vaaratiedote luetaan radiossa ja se tulee näkyviin teksti -televisioon, sekä tarvittaessa tv -lähetyksen yläreunaan.

Jesse Teikari suosittelee lataamaan puhelimeen 112 Suomi -sovelluksen, minkä kautta saa mm. vaara- ja viranomaistiedotteet suoraan puhelimeen.

– Alueelle kohdistuvat tiedot tulevat perille, jos sijaintitieto on sallittu puhelimen asetuksissa.

Turvallisuustiedote jaetaan talouksiin ja kiinteistöihin viiden vuoden välein, ellei erityistä tarvetta sen aikaistamiseen ole. Pelastuslaitoksen sivuilta löytyy sähköinen, reaaliajassa päivittyvä tiedote.

Lue lisää aiheesta:

Jakelumuutos 9.1.2026-

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli