Filmi katkesi hetkeksi, kun HP:n kolmoskoppari Juuso ”Vuoristo” Vuorenmäki, 27, syöksyi viime perjantain Tahko-matsissa läpilyönnin perään putkiaidan yli ja meni mukkelis makkelis.
–Ei ole kauheasti muistikuvia, mies tuumi pelin jälkeen.
HP johti superpesisottelua toisen jakson kolmannen aloittavalla 4-2. Tahkon vasuritykki Valentin Ikonen purki tilannetta, jossa etupesät olivat täynnä. Hän löi pallon läpi kolmospuolelta.
Vuorenmäki juoksi maastoon menneen pallon perässä. Ruudun tallenteelta näkyy, kuinka Koskenkorvan Urheilijoiden kasvatti loikkaa aidan yli ja lentää sen jälkeen nurin heittäen kuperkeikan Kari Lindbergin kadulla.
–Nousin ylös jossakin vaiheessa ja hain pallon, Vuorenmäki kertoi.
Todellisuudessa hän ponkaisi ylös välittömästi, nouti pallon ja palautti sen kentälle. Tahko sai tilanteessa yhden juoksun.
Putkiaita on ehtinyt tulla tutuksi ensimmäistä kauttaan Haminassa pelaavalle Juusolle. Hän myös tiesi varoa etenkin vierasjoukkueiden kammoamaa estettä.
–Sen takia hyppäsinkin yli, etten mennyt päin aitaa.
HP:n koppari Johannes Kiri syöksyi viime kesänä palloa tavoitellessaan lähes hyvin epäterveelliseltä näyttävällä tavalla päin aitaa, jonka poistamista kannattaisi vakavasti pohtia.. Läpilyöntejä on tälläkin kaudella kilpistynyt aidan tolppiin.
Ikonen iski pelin vielä tasoihin Tahkon viimeisellä sisävuorolla. HP ei saanut aikaan mitään ja tuloksena oli tappio luvuin 0-1 (0-6, 4-4). Huomenna keskiviikkona Hamina kohtaa todella tärkeässä kamppailussa IPV:n Ukonniemen stadionilla.
–Tehdään sotasuunnitelma ja annetaan kaikkemme vielä ennen juhannusta, Vuorenmäki mainitsi.
Jokeri Lauri Rönköllä on vielä juoksutili avaamatta viiden ottelun jälkeen. HP kaipaisi kipeästi myös Laten panosta kotiuttajaosastossa.
Imatran väännön jälkeen HP:llä oli vielä 11 vierasottelua runkosarjassa. Kotimatseja on 9.
Seuraava peli Vallikentällä oranssipaidoilla on ensi viikon torstaina, jolloin Joensuun Maila saapuu Haminaan.