Haminan kaupungin liikenne- ja viheralueyksikössä viimeistellään näinä päivinä kevättöitä kuten hiekoitushiekkojen poistamista. Samalla laitetaan paikkoja kuntoon kesää varten. Koska sekä raha- että työvoimaresurssit ovat rajalliset, kaupunkilaiset voivat vaikuttaa paljonkin siihen mitä niillä saadaan aikaan.
Vuodenkierron vaikutukset työkalenteriin ovat tuttuja vihertyönjohtaja Pirjo Laamaselle. Tekemistä riittää: yksikön vastuulle kuuluu monia yhteisen viihtyisyyden kannalta tärkeitä asioita ja paikkoja.
– Varsinaisten viheralueiden lisäksi meillä on koulujen ja päiväkotien leikkipaikat, sekä 18 kappaletta muita tarkastettavia ja kunnossa pidettäviä leikkipaikkoja. Koirapuistoja on kolme, matonpesupaikkoja kahdeksan. Yksikkömme huolehtii myös torin toiminnasta, venelaituripaikoista, vierasvenelaitureista, kaupunkisoutuveneistä sekä seitsemästä uimarannasta.
Talviaikaan vuorossa ovat erilaisten kohteiden kunnossapitoon liittyvät tehtävät sekä kone- että käsivoimin. Vakituisia työntekijöitä on tällä hetkellä kahdeksan, pääosin viheraluehoitajan tittelillä. Lisäksi töitä tekee yksi määräaikainen ja yksi työllistetty henkilö.
– Kesäksi saamme kaksi määräaikaista henkilöä noin neljäksi kuukaudeksi, sekä muutamia koululaisia kesäkuukausiksi. Tilanne on hieman parempi kuin viime vuonna, vaikka työntekijöitä on edelleen vähemmän kuin kaksi vuotta sitten, Pirjo Laamanen kertoo.
Kaupungin tiukka taloustilanne näkyy toiminnassa. Mitään isompia uusia istutuksia ei viheralueille ole tulossa. Aseman koulun pihan kunnostamista istutuksin kuitenkin jatketaan. Puistojen osalta investoinnit ovat koko lailla pysähdyksissä. Laamanen toivoo, että sekä Oolannin- että Kesäpuiston kehittämistä päästään jollakin aikavälillä jatkamaan.

Kesä 2026 on Haminalle jälleen tärkeä matkailusesonki etenkin heinä-elokuun vaihteessa vietettävän Hamina Tattoon johdosta. Se otetaan huomioon myös kaupungin viherpalveluissa:
– Kaupunkikuvassa näkyy tavanomaista enemmän ryhmäkasvi-istutuksia. Ryhmäkasveja istutamme yhteensä 3 570 kappaletta. Pyrimme pitämään etenkin keskustan yleisilmeen mahdollisimman siistinä niin Tattoon osallistujille, kaupunkilaisille kuin muillekin täällä vieraileville. Myös leikkipaikkojen turvallisuus on tärkeä asia.
Jotta kaikilla puistoista ja muista viheralueista nauttivilla olisi mahdollisimman viihtyisää, Pirjo Laamasella on muutama toive haminalaisille:
– Toivomme, että istutusten annetaan olla rauhassa eikä niitä revitä juuriltaan, ajeta niiden yli tai käytetä nurmikoita moottoripyöräilyyn. Silloin viheraluehoitajien työaika menee hyödyllisempiin töihin kuten leikkipaikkojen hoitamiseen ja kehittämiseen, vieraslajien torjumiseen, avoimien alueiden niittoon sekä uimarantojen siistimiseen.



