Kaunis Kuolematon lähtee joulun jälkeen levynjulkkarikiertueelle

Kaunis Kuolematon. Kuva Teppo Ristola.

Haminalainen Kaunis Kuolematon julkaisi marraskuun lopussa viidennen levynsä Kun valo minussa kuoli. Metallibändin uuden levyn julkaisi saksalainen Noble Demon. Levyn julkaisua seuraa Kun valo minussa kuoli -kiertue, joka käynnistyy Tavastialla 3. tammikuuta.

Vuonna 2012 perustettu Kaunis Kuolematon koostuu Hamina-Kotka seudun muusikoista: Mikko Heikkilä (kitara, puhdas laulu), Miika Hostikka (rummut), Ville Mussalo (kitara), Olli Suvanto (örinälaulu), Jarno Uski (basso).

Haastatteluun tavoitettiin Mikko Heikkilä.

Musiikissanne liikutaan usein kappaleen sisällä hyvin selkeästi esim. melodisesta metalliin, sensitiivisestä laulutyylistä örinään – onko kyseessä dialogi tai muu tarinaa eteenpäin kuljettava keino?

– Totta, käytämme erilaisia laulutyylejä musiikissamme. Kappaleet ovat aika moniosaisia, ja erilaisia, joten erilaisilla laulutyyleillä pystymme vaikuttamaan kappaleen tunnelmaan paljon koskettavammin, syvällisemmin. Yleensä kappale itsessään jo melodioiden, rakenteiden ja tunnelman pohjalta kertoo paljon, miten edetään. Nykypäivänä metallimusiikissa usein yhdistetään paljon erilaisia laulutyylejä, mutta meidän kohdalla se on täysin biisikohtaista.

Onko teillä musiikillisia esikuvia?

– Nuoruudessa kyllä, aina Metallicasta Sentencediin ainakin omalla kohdalla, mutta nykypäivänä ei niinkään. Siitä lähtien kun alkoi itse säveltämään kappaleita, muuttui myös tapa kuunnella musiikkia, mikä ei ainakaan sen kuuntelemisesta ole tehnyt helpompaa. Myös tämä bänditoiminta verottaa aika paljon, itse koen miellyttävämmäksi kuunnella vaikka automatkat ihan mitä radiokanavat taajuuksiltaan tarjoaa.

Laulatte suomeksi, mutta teillä on kuuntelijoita myös ulkomailla. Onko kielellä enää merkitystä samalla tavoin kuin joskus aiemmin?

– Kovasti ollaan saatu ainakin kehuja, että teemme juuri omalla äidinkielellä. Monet ulkomaalaiset ovat myös kertoneet, että onpahan ainakin hyvä syy opetella suomea. Palautteen mukaan se tekee bändistämme paljon mielenkiintoisemman ja tulkinnallisesti ainakin puhtaissa lauluissa pääsee pintaakin syvemmälle. Ei tämä meiltä siis ole vienyt ainakaan mitään pois, enemmänkin antanut. Nykypäivänä noi kääntämisetkin kieleltä toiselle on tehty niin helpoksi, ettei sillä ole väliä. Toki meillä fyysisissä tuotteissa, niin cd:t kuin vinyylipainokset sisältävät sanoitukset englanniksi ja suomeksi. 

Onko suunnitteilla keikkoja myös Suomen ulkopuolelle?

– Saksassa ja Sveitsissä olemme käyneet, mutta mitään ei ole suunnitteilla sen suuremmin. Kyllä sitä monesti tuolla somessa kysellään milloin minnekin, mutta asiat eivät ole pelkästään meistä riippuvaisia. 

Miten luonnehtisit  uutta levyä  verrattuna aiempiin,  onko tyylissä tapahtunut muutosta?

– Tyylillisesti ei ole mitään merkittävämpää muutosta, mutta toki vuosien tekeminen ja tekemisen tuoma kokemus kuuluu levyltä. Vielä 2014 kun julkaistiin ensimmäinen albumi Kylmä kaunis maailma, ei oikein tiedetty mihin suuntaan tiemme vie. Omanlainen tyyli tekemiseen on vuosien saatossa löytynyt ja varmasti myös kuuluu. 

Musiikista ja sen kuvastosta välittyy tietynlainen tunnelma, mistä ammennatte inspiraatiota?

– Tuohon ei hirveän pitkää vastausta vaadita. Elämä. Kaikki koettu ja kuultu, kokemukset, joista sitä tunnevirtaa ammennetaan sävellyksiin.  Musiikkimme on todella maanläheistä, ja paljon olemme saaneet kiitosta siitä, kuinka helppo biiseihin on astua sisään ja samaistua. 

Kuka tekee sävellys-, sovitus- ja sanoitustyön?

– Bändissä on kolme säveltäjää: minä, Ville Mussalo ja Olli Suvanto, Levykokonaisuudet rakentuvat pääosin siten, miten keneltäkin on kappaleita syntynyt. Itse pääosin kirjoitan sanoitukset kappaleisiin, mutta mainitsemani herrat ovat antaneet myös oman osansa tiettyihin biiseihin. 

Katsoin vuodenalun kiertueen aikataulua, paljon keikkoja! 

– Nyt kun uusi levy on julkaistu, seuraa sitä myös kiertue. Se tarkoittaa keikkoja viikonloppuisin, ja me kierretään nyt aluksi ainakin tammi- ja helmikuu uuden julkaisun tiimoilta. On omia headline keikkoja, mutta myös indoor -festivaalivetoja, kuten Talvihelvetti Tampereella ja SJK Metal Festivaali Seinäjoella. Kesäksi on jo muutamia festareita lyöty lukkoon, mutta syksy on toistaiseksi vielä avoin.

Olette haminalainen bändi, ja kokoonpano on ollut sama alusta lähtien. Miten lyöttäydyitte yhteen?

– Kolme viidestä on paljasjalkaisia haminalaisia ja kaksi muuta kotoisin Kotkan alueelta, ja täällä suurin osa vielä asustellaan. Voisi sanoa, että Kaunis Kuolematon on perustettu aika vahvasti kaveri- ja ystävyyspohjalta, joka lienee myös syy sille, että yhdessä olemme pysyneet kaikki nämä vuodet ja toiminta jatkuu edelleen. 

Lue lisää aiheesta:

Joulun aika 2025

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli

Joulukalenteri on nyt avattu!

Tervetuloa odottamaan joulua kanssamme.