Sanajahdista puuttuu kaksi sanaa ”tavara” ja ”lehti”. Ongelmaa selvitetään parhaillaan, jotta ensi viikon lehteen saataisiin varmasti toimiva versio. Pahoittelemme virhettä.

Ilmoittaja! Huomaathan, että Kouvolan lehtipainon sulkemisen vuoksi materiaalien määräajat ovat muuttuneet. 

Ruokaa käsityönä lähituottajien raaka-aineista

Ravintolayrittäjä, keittiömestari Teemu Suomalaisen ja ravintolassa työskentelevän Mervi Leinosen mielestä hyvä ruoka sisältää aina myös tarinan.

Maaliskuussa aloitti Sibeliuskadulla toimintansa Teemu Suomalaisen luotsaama ravintola Alku. 

Nimi on sopiva ravintolalle, jonka toiminta-ajatuksena on tehdä ruoka alusta alkaen itse; käsityönä  suomalaisista, lähellä tuotetuista raaka-aineista.

–  Raaka-aine edellä mennään. Olemme ylpeitä siitä että noin 70 % käyttämistämme raaka-aineista tulee läheltä kotimaisilta tuottajilta. Marjat, sienet ja hedelmät saadaan omasta puutarhasta ja metsästä Virolahdelta.

Kotimaisemissa Virolahdella Teemulla on myös navettaravintola Juuri. Se on tilausravintola, jonka sesonkiaikaa on erityisesti kesä. 

Alku on iltapainotteinen ravintola.

– Illallisten lisäksi järjestämme brunsseja esimerkiksi juhlapyhinä.

Teemu ei ole ensimmäistä kertaa pyörittämässä ravintolaa Haminassa. Vuonna 2020 Bastionin holvistossa aloitti ravintola Vehka.  Sen aika jäi koronan puristuksessa kuitenkin lyhyeksi.

– Kun avasimme Alkun maaliskuun alussa,  oli ravintola täysi koko ajan. Kesällä keskustan paremmissa iltaravintoloissa on normaalisti hiljaisempaa, Tattoo -aikaa lukuunottamatta. Esimerkiksi pääkaupunkiseudulla monet illallisravintolat sulkevat kokonaan heinäkuuksi.

Helmikuussa Alku on avaamassa ravintolan yhteyteen erillisen kabinettitilan yksityistilaisuuksia ja esim. yrityskokouksia varten.

Lue lisää aiheesta:

Isojako KEVÄT 26 23.2.2026-
Jakelumuutos 9.1.2026-
Let's vits again

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli