Tällä viikolla Pyhtäällä löytyneestä kuolleen villisian näytteestä todettiin 28.8.2026 Ruokaviraston laboratoriotutkimuksissa afrikkalaisen sikaruton virustartunta.
Ruokavirasto on perustanut perjantaina 28.8. tartuntavyöhykkeen, tartuntavyöhyke B:n. Siihen kuuluvat Haminan ja Kotkan kaupungit ja Pyhtään kunta sekä Loviisan kaupungista, Lapinjärven kunnasta ja Kouvolan kaupungista ne osat, jotka sijaitsevat etelään rajasta, joka kulkee länsi-itä-suunnassa Suomenlahdelta Koskenkylän jokea Porvoon moottoritielle (E18) asti, siitä valtatie 6 Elimäelle, raja jatkuu Elimäentienä (maantie 354) Inkeroisiin, josta rautatien mukaisesti Kotkan rajalle.
Alkuperäistä, Virolahden ja Miehikkälän kuntien sekä Lappeenrannasta Vainikkalan asemalle johtavan rautatien etelänpuoleista aluetta kutsutaan nimellä tartuntavyöhyke A. Sen sisällä olevan ydinalueen rajoja ei toistaiseksi muuteta.
B -tartuntavyöhykkeellä sovelletaan toistaiseksi vain rajoituksia, jotka koskevat sikoja ja villisikoja sekä niistä saatavaa lihaa, lihatuotteita ja sukusoluja. Myös metsästys on kielletty uudella alueella. Luonnonvaraisten eläinten ruokkimiseen liittyy myös kieltoja.
Toistaiseksi Ruokavirasto ei ole kieltänyt B -alueella esim. yleisö- ja urheilutapahtumien järjestämistä tai koneellista maanmuokkausta ja metsätöitä maastossa.
Tarkemmat ohjeet kannattaa tarkastaa Ruokaviraston sivuilta ruokavirasto/ajankohtaista tai ruokavirasto/eläimet/eläintaudit.
Alueellisesti asiasta ensimmäisenä uutisoi Kymen Sanomat.


