Lentopallon Mestaruusliigan kausi alkoi maanantaina. Haminan Arsin kasvatti 25-vuotias Alek Rastamo pelaa ykköshakkurina kuopiolaisessa Savo Volleyssa. Viime kausi meni Alekilta lähes kokonaan ohi ja kaksi edellistä kautta olivat myös vaikeita oikean jalan selittämättömien kipujen vuoksi. Kipujen aiheuttajaa etsittiin pitkään, kunnes syy löytyi vasta syvämagneettikuvauksessa keväällä 2024.
– Lonkka oli rikki ja se operoitiin toukokuussa 2024. Siitä alkoi pitkä kuntoutus, ja nyt olen valmis aloittamaan Kuopiossa.
Alekin pelaajapolku vei Arsista Karhulan Veikkoihin, josta hänet pyydettiin pelaamaan Mestaruusliigaa Vantaa Ducksiin kaudeksi 2019–2020 vain 18-vuotiaana.
– Manageri Petteri Laurila pyysi minua käymään Korson Ruusupaviljongissa. Siellä yllätyksekseni allekirjoitimme pelaajasopimuksen.
Alek pelasi Ducksissa neljä kautta. Kaksi ensimmäistä kului vaihtopenkillä, mutta kolmannella hän pääsi avauskokoonpanoon.
– Neljännellä kaudella alkoivat kivut oikeassa jalassa ja ne pahenivat asteittain. Puolikuntoisena pelaaminen häiritsi kehittymistäni pelaajana merkittävästi.
Seuraavaksi Alek suuntasi länteen.
– TuTo Volleyn päävalmentaja, naprapaatti ja hyvä ystäväni Jani Niskakangas pyysi minut sitten Turkuun kaudeksi 2023–2024. Samalla yritettiin löytää syitä kivuilleni. Piikityksetkään eivät auttaneet, vaan kausi meni kipujen kanssa selviytymiseksi. Siihen nähden olen tyytyväinen suoritukseeni.
Kevään 2024 lonkkaoperaation jälkeen Alek on kuntoutunut täysin pelikuntoon. Hän etsi itselleen uutta seuraa, ja Savo Volleyn tarjous tuntui kiinnostavimmalta.
– Päävalmentaja Arttu Keräsen ja minun ajatukset lentopallosta ja huippu-urheilusta yleensä olivat niin samansuuntaisia, että valitsin Savo Volleyn.
Alek pelaa Kuopiossa lentopalloa työkseen ja tähtää edelleen ulkomaille koviin seuroihin pelaamaan. Maajoukkueen ovet eivät ole avautuneet jalkavaivojen vuoksi, mutta Alek on terveenä maajoukkuetason hakkuri.
– En halua olla mikään kasvoton keskivertopelaaja. Haluan, että vastustaja tunnistaa minut.
Haminaan Alek tulee seuraavan kerran marraskuun 8. päivä.
– Silloin on parhaan ystäväni Tuomas Klamin synttärit.
Arsin perinteiseen kinkkuturnaukseen hän ei tänä vuonna ehdi, mutta lähettää lämpimät terveiset kaikille haminalaisille lentopallon ystäville. λ


