Kymen Yrittäjät viettivät perjantaina 13.2. maakunnallisten Vuoden Yrittäjien palkitsemisjuhlaa Kotkan Satama Areenalla. Vuoden 2025 Yksinyrittäjänä palkittiin Elena Karhu Haminasta. Elenan yritys Sweet Bunch valmistaa syötäviä lahjoja, kakkuja ja makeisia asiakkaiden toiveiden mukaan.
”Sweet Bunchin toiminnan ydin on uniikeissa, visuaalisesti näyttävissä ja personoiduissa tuotteissa, joissa yhdistyvät käsityö, luovuus ja elintarvikealan ammattitaito. Yrityksen valikoimaan kuuluvat muun muassa herkkukimput,
suklaakortit, macaron-leivokset ja kakut, jotka räätälöidään aina lahjan saajan ja tilaisuuden mukaan. Tuotteet tunnetaan korkeasta laadusta, kauniista esillepanosta ja joustavasta toimituksesta” kerrotaan palkitsemisen perusteluissa.
Valintaraati nosti esiin Elenan omaleimaisen tavan hyödyntää digitaalisia mahdollisuuksia sekä tuotteiden kehittämisessä että markkinoinnissa. Sweet Bunchin visuaalisesti vahvat ja harkitusti toteutetut somekanavat tukevat tehokkaasti yrityksen tunnettuutta ja myyntiä.
”Elena Karhun yrittäjätarina on esimerkki rohkeudesta ja määrätietoisuudesta. Hän ryhtyi yrittäjäksi korona-aikana työllistääkseen itsensä kotiäitinä ja on kehittänyt toimintaansa pitkäjänteisesti alusta alkaen. Elena verkostoituu aktiivisesti, osallistuu yhdistyksen tilaisuuksiin ja hyödyntää yritysneuvontapalveluita kehittäen jatkuvasti omaa osaamistaan, tuotteitaan ja liiketoimintaansa”.
Valintaraadin mukaan Sweet Bunch ja Elena Karhu edustavat modernia yksinyrittäjyyttä, jossa yhdistyvät luovuus, yrittäjähenkisyys, jatkuva oppiminen ja asiakaslähtöisyys. Yritys tuo Kymenlaakson alueelle uutta, persoonallista elintarvikealan osaamista ja inspiroi esimerkillään myös muita yrittäjiä.
Elena palkittin jo aiemmin myös Haminan vuoden 2025 yksinyrittäjänä.
Vuoden Yksinyrittäjän lisäksi tilaisuudessa jaettiin myös Maakunnallisen Vuoden Yrittäjän ja Maakunnallisen Vuoden Nuoren Yrittäjän palkinnot. Vuoden Yrittäjä -palkinnon sai kotkalainen peliyhtiö Nitro Games Oyj:n Jussi Tähtinen ja Antti Villanen ja Vuoden Nuorena Yrittäjänä palkittiin Klubi Events Oy:n Matti Lindholm Kouvolasta.


