Eräkerholaiset lopettivat kautensa lettukesteihin

TOK-talon pihalla paistuivat maistuvat makkarat.

Kannusjärven TOK -talon pihapiirissä käy iloinen vilske. 4H -eräkerhon nuoret leikkivät piilosta ohjaajansa Joona Naulapään valvonnassa. Taustalta leijuu herkullinen tuoksu, kun Vehkalahden-Haminan riistanhoitoyhdistyksen toiminnanohjaaja Mika Tiihonen alkaa viritellä makkaranuotiota, ja taustalla Kannusjärven ja Kitulan metsästysyhdistyksen aktiivi, epävirallisesti lettu- ja grillimestariksi nimetty Yrjö Ahola paistaa muurinpohjalettuja.

Herkkuhetki juhlistaa eräkerhon päättäjäisiä. Kerholaisille erätaitoja opettava Mika Tiihonen kertaa yhdessä lasten kanssa syksyn aikana opittuja asioita. Kerhossa on opeteltu mm. tulentekoa ja tutustuttu erävarusteisiin, riistaeläimiin ja riistaekologiaan. 

Kun tarvitaan letunpaistajaa tai vaikka kokonaisen sian grillaajaa, on Yrjö Ahola siihen kysytty luottomies.

– Luonnossa liikkuessa pitäisi tuntea myös jokaisenoikeudet. Lisäksi on koko joukko asioita, mitä jokaisenoikeuksien nojalla ei saa tehdä. 

Lähiluontosamoilulla lapset ovat tutustuneet metsän antimiin. Kun Mika kysyy, kuinka moni on kerhoillan jälkeen käynyt perheen kanssa sienestämässä, nousee useampi käsi. Mieluisaa oli myös eri koirarotuihin tutustuminen sekä kerhoilta, jolloin päästiin kokeilemaan ammuntaa jousella ja laserilma-aseella. 

Punaisen Ristin Haminan osasto osallistui kerhon opetukseen perehdyttämällä yhden kerhoillan aikana ensiapuun. Illasta lapsilla oli kotiinviemisinä omat ensiapupakkaukset. 

Kerho on kokoontunut syksyn aikana 12 kertaa. Seuraava kerho alkaa taas ensi syksynä. 

Mika Tiihonen muisteli eräkerholaisten kanssa syksyn mieleenpainuvimpia oppeja.
Kukapa ei letuista pitäisi, eräkerho päätettiin lettukesteihin.

Lue lisää aiheesta:

Joulun aika 2025

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli

Joulukalenteri on nyt avattu!

Tervetuloa odottamaan joulua kanssamme.