Rosie Wild on nelihenkinen bändi, joka soittaa rouheaa, omatekoista suomirokkia.
– Ollaan omavaraisia musiikin suhteen. Henna meillä tekee sanoitukset ja Petteri sävellystyön, sovitukset tehdään porukalla, kertoo bändin basisti Eeva-Liisa Stålberg.
Vuonna 2023 perustetun Rosie Wildin solistina laulaa Henna Rantanen, Petteri Ristola on kitaristi ja Arto Porvari soittaa rumpuja. Stålberg ja Leppänen ovat lähtöisin Haminasta, vaikka bändi pitääkin kotipaikkanaan Kotkaa. Yhteys Haminaan on tiivis jo senkin vuoksi, että Henna Leppänen vaikuttaa Haminan Elävän Musiikin yhdistyksen hallituksessa.
– Keikkoja tehdään ympäri Kymenlaaksoa. Itseasiassa olemme saaneet tehdä tosi hyvin keikkoja siihen nähden, miten tuntematon bändimme vielä on, sanoo Henna Leppänen.
Korona hiljensi livemusiikki -illat, mutta klubityyppisiä iltoja on taas jonkin verran tarjolla.
– Korona opetti ihmiset jäämään kotiin, mikä on todella harmi. Toivotaan että ihmiset löytävät ne baarit ja kuppilat, jotka tarjoavat livemusiikkia.
Esimerkiksi sosiaalisen median kanavilta voi löytää Rosie Wildin musiikkia. Ensi vuonna yhtye julkaisee EP:n.
– Studio on varattu, ja äänite, kuusi biisiä sekä musiikkivideo, tulevat ulos näillä näkymin alkuvuodesta.
Rosie Wildin musiikkiin peruspotkun antaa juurevansävyinen rockpoljento. Siihen omat mausteensa tuo mm. metalli, punk, iskelmäpoppi.
Rosie Wildin musiikki on suomenkielistä, ja sen omintakeiset sanoitukset lisäävät musiikin kiinnostavuutta.
– Sanoitukset ovat sellaisia hetken lauluja. Joku sanoo jotain, mikä jää mieleen. Alan hioa sitä, ja usein tuleekin sitten koko sanoitus kerralla, Henna kertoo.
– Esimerkiksi biisi Jäätynyt orava on sellainen. Ilmaisu iskostui päähän, ja siitä syntyi sanoitus, joka kertoo rakastamisesta ja eroamisesta.
Bändin sanoitukset ammentavat kuvastoa ihmismielen kiemuroista, arkisista havainnoista, parisuhteesta ja ihmissuhteista yleisemminkin.
Lokakuussa Rosie Wild pitää ahkeran keikkakesän jälkeen akkujen lataustaukoa ennen levytysstudiota.
Seuraavan kerran Rosie Wildia voi kuulla Helmun Local Rock Marathonissa 15.11.