Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Maastojuoksucupin palkinnot jaossa urheilukentällä

Maastojuoksucupin palkinnonsaajat yhteiskuvassa. Edessä keskellä P5 -sarjan voittaja Ibrahim Zaid.

Reimarin tukema lasten maastojuoksucup huipentui palkintojenjakoon Haminan urheilukentällä. Monille nuorille urheilijoille palkinto oli heidän uransa ensimmäinen ja kyllä pokaalia sitten hypisteltiinkin antaumuksella.

Maastojuoksucup oli jatkoa Reimarin hiihtocupille, joka kehnojen kelien vuoksi typistyi viime talvena mitättömäksi.

–Odotamme jo ensi talvea. Innostus maastojuoksucupissa oli vähintäänkin samalla tasolla kuin talven hiihdoissa. VeVen Kyläosastojen ja Klamilan Vedon väen kanssa oli helppo tehdä yhteistyötä, sanoo VeVen Heli Hellberg, joka oli päävastuussa juoksucupin teknisistä järjestelyistä.

–Maastojuoksuissa oli kaikkiaan 99 osanottajaa, mutta toki yksittäisissä kilpailuissa osanottajien määrä oli pienempi. Taisi lasten ohella rataa olla kiertämässä muutamia vanhempiakin.

Heli Hellberg luonnehtii maastojuoksucupin tunnelmia jokaisena kisapäivänä mukavan rennoiksi.

–Ja lapsilla oli taatusti hauskaa! Reimarihiihdot ovat ohjelmassa talvella ja keväällä jatketaan jälleen maastojuoksujen merkeissä.

P6 -sarjan kärki: korkeimmalla korokkeella Joel Koskinen vierellään Justus Järvinen ja Jooa Jaakkola.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli