Reimarin erikoisnumero on ilmestynyt 30.12.2024 poikkeuksellisesti vain verkossa. Jakelupäivien osuttua arkipyhään paperilehden jakelua ei ollut saatavilla. Käy lukemassa erikoisnumero, mukana lukijoiden vuoden 2024 kohokohtia!

Härmänpuukko esillä Haminan puukkonäyttelyssä

Kotkalainen Pekka Karhu teki kaksineuvoisen helahoidon eli härmänpuukon luksusmallin Eskolan vetämillä Haminan kansalaisopiston kursseilla keväällä.

Reilut kaksi vuotta sitten perustetun Haminan Puukkoseuran hanke uusista kerhotiloista toteutuu elokuussa. Vuokratiloihin omalla porukalla kunnostettu ja varusteltu kerhotila eli puukkopaja on valmis käyttöön vielä tämän kesän aikakana.

– Kerhossamme on monitaitoista porukkaa timpureista sähkömiehiin ja muihin ammattilaisiin. Uskon, että oma ahjomme sihahtaa elokuussa, sanoo Tapani Eskola joka toi puukonteon osaamisen kursseillaan Haminaan kuutisen vuotta sitten. 

– Oma puukkopaja on monivuotinen haasteeni. Kerhossamme on parikymmentä jäsentä ja puukonteon harrastus kasvaa koko ajan Haminan kansalaisopistossa vetämieni puukkokurssien kautta.

Kerholaisten valmistamia puukkoja on tehty Haminan kansalaisopiston kursseilla vuodesta 2019 alkaen. Kurssien viimeisimpiin tuotteisiin voi tutustua Haminan kirjastossa, jonne on pystytetty vitriini puukoille.

Nyt pääosassa ovat viime talvikurssilla valmistuneet härmänpuukot sekä partiopuukot, jotka ovat viime syksyn tuotantoa.

Härmänpuukon juuret ovat Etelä-Pohjanmaalla ja puukkomalli on maamme toiseksi vanhin vuosi sitten esitellyt vöyrinpuukon jälkeen.

– Härmän puukon loi aikanaan kuuluisan ”häjyn” Antti Rannanjärven serkku Erkki Rannanjärvi, jonka pojan Johanneksen käsissä puukko kehittyi nykyiseen, suorastaan taiteelliseen asuunsa valmistuksen jatkuttua sukupolvelta toiselle, kertoo Eskola.

Rannanjärvien aikana syntyi kaikkiaan 13 erilaista härmänpuukon mallia  tuppeineen. Usein lisänä on myös näyttävä helavyö.

– Härmäläinen helahoito on yksi tunnetuimmista suomalaisista puukoista ja mallia on valmistettu reilusti yli 100 vuotta.

Näyttelyssä esitellään myös partiopuukko, jonka esihistoria liittyy partioliikkeen perustajan Robert Baden-Powellin vaiheisiin viime vuosisadan alkuvuosina.

– Eräiden tietojen mukaan puukkomalli tuli Suomessa valmistukseen v. 1920, jolloin sitä alkoi Kauhavalla valmistamaan Iisakki Järvenpään tehdas.

Puukkoharrastus sopii niin miehille kuin naisille. Vaaditaan vain kädentaitoja.

– Jos nainen osaa kutoa sukat ja niihin kantapäät, hän selviytyy varmuudella kurssillamme myös puukonteossa, vakuuttaa Eskola.

Haminan kirjaston puukkonäyttelyyn voi tutustua elokuun loppuun saakka. 

Haminalaisen Arttu Piispan käsissä valmistui tämä partiopuukko.

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli