Digilehden lukutyökalussa on bugi, joka vaikuttaa lehden suurentamiseen tietokoneruudulla. Ongelmasta on raportoitu järjestelmän ylläpitoon. Pahoittelemme ongelmaa ja toivomme sen pikaista korjaamista. Kunnes ongelma on korjattu, hyödynnäthän lehden yläpuolella olevia suurennuspainikkeita.

Ilmoittaja! Huomaathan, että Kouvolan lehtipainon sulkemisen vuoksi materiaalien määräajat ovat muuttuneet. 

Laivuri Lebedeff kompastuu entisiin erheisiinsä

Kuka lienee tämä roistomainen tyyppi? Se selviää WiuhkaWeinarien kevätnäytelmässä kaupunginmuseon vintillä. Kuva Kauko Tykkyläinen.

Laivuri Andrei Lebedeff on purjehtinut onnellisesti avioliiton satamaan emännöitsijänsä Annan kanssa, kun horisonttiin alkaa kerääntyä uhkaavia pilviä. Tuttava vuosikymmenien takaa saapuu hämmentämään niin laivurin omatuntoa kuin avioliittoakin.

Päivi Ahtosalo ja Pirjo Kultanen ovat käsikirjoittaneet itsenäisen jatko-osan huvinäytelmälle Seerumia seitsemän meren takaa, jota draamaryhmä WiuhkaWeinarit esitti kaupunginmuseon vintillä keväällä 2023. Rubiinin arvoitus jatkaa henkilöiden tarinaa, mutta kärryille pääsee, vaikka ei olisi nähnyt edellistä osaa. 

Näytelmä saa ensi-iltansa museon vintillä la 3.5. klo 14 ja seuraavat esitykset ovat ti 6.5. ja to 8.5. klo 18 sekä la 10.5. klo 14.

Ohjauksesta vastaa tutusti Päivi Hyle ja rooleissa nähdään Kauko Tykkyläinen, Amanda Takala, Liisa Hellstén, Taina Parikka, Anne Valaniemi, Hely Suntio, Emilia Viipuri, Siiri Husu, Tarja Uusitalo ja Saija Koskelainen.

Näytelmän kesto on noin puoli tuntia, ja se on maksuton.

Lue lisää aiheesta:

Jaa artikkeli somessa

Lähetä tai printtaa artikkeli